Kılavuz Pafta Setleri

Kılavuz pafta setleri iç ve dış diş açmak için kullanılmaktadır. Kılavuz pafta takımları ile millere diş açılabilmektedir. Pafta aletleri ve sıfırdan ya da daha önce diş açılmış ancak bozulmuş ahşap veya yüzeylere tekrar iç diş açmak için kullanılan kılavuzlar ile birlikte oluşturulan setlere kılavuz pafta seti denilmektedir. Öncelikle pafta nedir sorusunu cevaplayalım. Pafta, silindirik yüzeylerin dış tarafına vida dişi açmak için kullanılan, diş açabilmek için üzerinde kesici ağızları olan, diş açılacak malzemeye göre ölçüleri değişen, silindirik, gövde kısmı yüksek alaşımlı çelikten üretilen bir alettir.

Pafta kolu, paftayı kavrayan gövde ile bu gövdenin iki yanında bulunan elle tutulan, diş açmak için gerekli olan hareketi sağlayacak kollardan meydana gelen aparata verilen isimdir. Pafta kolları alaşımlı çelikten üretilmektedir. Pafta kollarının ölçüleri vida açılacak silindirik parçaların ölçülerine göre değişmektedir.

Pafta çeşitlerinden bahsedecek olursak, vida açılacak yüzey bir boru yüzeyi ise kullanılacak paftalar boru paftalarıdır.  Elde kullanılan paftalar açık, kapalı ve yarık olmak üzere üç tipte üretilmektedir. Açık paftalar farklı çaplarda vida dişi açılması için kullanılırken kapalı paftalar sabit çapta vida dişlileri açmakta kullanılmaktadır. Yarık tipi paftalar ise gerektiğinde yarık yerlerinden kesilerek ayarlı pafta şeklinde kullanılabilmektedir.

Kılavuz pafta daha çok birlikte kullanıldığında işe yaramaktadır. Pafta olmadan, kılavuz pek fazla işlem görmemektedir. Aynı şekilde bu durum pafta için de geçerlidir. Kılavuz pafta setleri kılavuz, kılavuz kolu, pafta, pafta kolu, cırcırlı kılavuz kolu, konik kılavuz gibi parçalardan oluşmaktadır. Kılavuz pafta takımı fiyatları ve çeşitlerine web sitemizin kılavuz pafta setleri kategorisinden erişebilirsiniz.

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.